Allen Central, South Floyd academic teams claim district titles


Staff Report



PRESTONSBURG – Floyd County Superintendent Henry Webb has announced the results of District 85 and District 86 Governor’s Cup competitions for the middle school academic teams.

“Congratulations to Allen Central Middle and South Floyd Middle for placing first overall in their districts and to our students who placed in the individual categories,” Webb commented. “Please join us in wishing the KIDS good luck in the regional competitions. Future Problem Solving and Composition will be Tuesday, February 9th at Johnson County Middle and Written Assessment and Quick Recall will be Saturday, February 13 at Johnson County Middle.”

District 85 Middle Grades

Final Overall: 1. Allen Central Middle; 2. Adams Middle; 3. Allen Elementary.

Future Problem Solving: 1. Allen Central Middle; 2. Allen Elementary; 3. Adams Middle.

Quick Recall: 1. Allen Central; 2. Adams Middle; 3. Allen Elementary.

Home Sportsmanship Award: Allen Elementary.

Math: 1. Kade Scott (Allen Central Middle); 2. Ryan Sword (Allen Central Middle); 3. Cameron Goble (Allen Central Middle); 4. Blake Marshall (Allen Central Middle); 5. Edward Smith (Allen Central Middle.

Social Studies: 1. Preston Crase (Allen Central Middle); 2. Matt Lee (Adams Middle); 3. Justin Tussey (Allen Central Middle); 4. Edward Smith (Allen Central Middle); 5. Caleb Slone (Allen Central Middle).

Science: 1. Adam Hutchinson (Allen Central Middle); 2 (tie). Haleigh Jefferson (Adams Middle); 2 (tie). Nadaleigh Lester (Adams Middle); 4 (tie). Caleb Slone (Allen Central Middle); 4 (tie). Justin Tussey (Allen Central Middle).

Language Arts: 1. Preston Crase ()Allen Central Middle); 2. Will Nairn (Adams Middle); 3. Victoria Sexton (Allen Central Middle); 4. Tabitha Mitchell (Adams Middle); 5. Grace Compton (Allen Elementary).

Composition: 1. Madison Thornsberry (Allen Central Middle); 2. Adam Hutchinson (Allen Central Middle); 3. Kenna Roberts (Adams Middle); 4. Tabitha Mitchell (Adams Middle); 5. Kiara Warrens (Allen Central Middle).

Arts & Humanities: 1. Kade Scott (Allen Central Middle); 2. Lauren Gearheart (Allen Central Middle); 3. Jhaughanessy Morris (Allen Central Middle); 4. Will Nairn (Adams Middle); 5. Matt Lee (Adams Middle).

District 86 Middle Grades

Final Overall: 1, South Floyd Middle; 2. Betsy Layne; 3. Stumbo Elementary.

Future Problem Solving: 1. South Floyd Middle; 2. Stumbo Elementary; 3. Betsy Layne Elementary.

Quick Recall: 1. Betsy Layne Elementary; 2. South Floyd Middle; 3. Stumbo Elementary.

Home Sportsmanship Award: Betsy Layne Elementary.

Math: 1. Savannah Price (South Floyd Middle); 2. Kelsi Brinager (Betsy Layne Elementary); 3. Jacob Kiser (Stumbo Elementary); 4. Sahara Little (South Floyd Middle); 5. Erin Akers (Betsy Layne Elementary).

Social Studies: 1. Andrew Stratton (Betsy Layne Elementary); 2. Kelli Thomas (South Floyd Middle); 3. Katie Stumbo (South Floyd Middle); 4. Cameron Kimbler (Stumbo Elementary); 5. Dylan Hamilton (Stumbo Elementary).

Science: 1. Grace Osborne (Betsy Layne Elementary); 2. Cameron Kimbler (Stumbo Elementary); 3. Erin Akers (Betsy Layne Elementary); 4. Summer Little (South Floyd Middle); 5. Hannah Jarrell (South Floyd Middle).

Language Arts: 1. Grace Osborne (Betsy Layne Elementary); 2. Kelli Thomas (South Floyd Middle); 3. Shantana Blanton (Stumbo Elementary); 4. Katie Kidd (Betsy Layne Elementary); 5. Katie Stumbo (South Floyd Middle).

Composition: 1. Savannah Price (South Floyd Middle); 2. Desirae Caudill (South Floyd Middle); 3. Summer Little (South Floyd Middle); 4. Karanda Newsome (Stumbo Elementary); 5. Shantana Blanton (Stumbo Elementary).

Arts & Humanities: 1. Andrew Stratton (Betsy Layne Elementary); 2. Chloe Watson (South Floyd Middle); 3. Karanda Newsome (Stumbo Elementary); 4. Angelina Howell (Betsy Layne Elementary); 5. Hannah Jarrell (South Floyd Middle).

http://floydcountytimes.com/wp-content/uploads/2016/02/web1_ACMS-District-85-champs.jpg

Staff Report

comments powered by Disqus