UPIKE announces spring 2016 Dean’s List


Staff Report



PIKEVILLE – Thomas R. Hess, Ph.D., vice president for academic affairs and dean of the College of Arts and Sciences, Howard Roberts, Ed.D., dean of the Coleman College of Business, David Barnett, Ed.D., dean of the Patton College of Education, and Mary Rado Simpson, Ph.D., dean of the Elliott School of Nursing, have released the names of the top students at the University of Pikeville for the spring 2016 semester. To qualify for the Dean’s List, students must be full-time and receive a grade point average between 3.5 and 3.9. Students earning a 4.0 grade point average are named to the President’s List.

College of Arts and Sciences

Pike County: Josi B. Estep of Ashcamp; Chelsey J. Potter, Belcher; Taylor N. Bailey, Adrian J. Smith and Amber N. Stanley of Belfry; Brandi R. Kessler of Betsy Layne; Charles D. Fraley, Jacob M. Potter, Joshua M. Thacker and Christopher D. Walker of Elkhorn City; Wesley D. Rose of Lick Creek; Shalem J. Callaway of Mouthcard; Terrionna K. Bentley, Cassie M. Gearles and Eric C. Stump of Phelps; Maecie L. Rollins of Pinsonfork; Joshua H. Matheny of Raccoon; Erika L. Justice of Shelbiana; Brooke A. Branham and Cailee G. Marcum of Sidney; Olivia E. Charles and James H. Roberson of Stopover; and Sarah E. Caudill, Alyson J. Coleman, Haleigh E. Harris and Jacob T. Sword of Virgie.

Students from Pikeville include: Heather D. Addington, Olivia A. Adkins, Jillian D. Bailey, Jarek N. Burke, Jennifer L. Burton, Angelina C. Cantrell, Devin G. Clevinger, Tara L. Collier, Finicia M. Compton, Cory L. Fields, Kaitlyn L. Good, Austin T. Hall, Sydney M. Hall, Caleb S. Harris, Jeffery D. Hensley, Nissona M. Hounshell, Ashley P. Howard, Jason M. Justice, Megan L. Kirk, Austin M. Kranzman, Abagale Little, Lauren R. McGuire, Nixon N. Parker, Vonda L. Penley, Grayson M. Ratliff, Douglas E. Rowe, Glen Senters, James C. Slone, Melissa Dawn Slone, Amber Nichole Stanley, Nicholas G. Taylor, Hannah P. Thacker and Marissa H. Tucker.

Clay County: Teddy G. Woods of Manchester.

Fayette County: Danijel Tadic of Lexington.

Floyd County: Corey A. Bentley of Allen; Matthew Q. Conn of Banner; Katie E. Williams of Betsy Layne; Ethan M. Thacker of Dana; Windell D. Stratton of Ivel; Jade M. Slone of Lackey; Christopher Blake Howell, Ricky D. Kidd, Chelsea N. Ord and Taylor B. Knott of McDowell; Kaylene H. Campbell and Morgan D. Hall of Melvin; Kristin C. Moore of Minnie; Cathryn E. Calhoun, Kevin A. Jones and Katheryn E. Porter of Prestonsburg; and Cheyenne L. Case of Teaberry.

Greenup County: Belle F. Lemaster of Greenup.

Johnson County: Miranda P. McPeek of Vanlear.

Kenton County: Robert E. Rundle of Covington.

Knott County: Kennedy A. King of Hindman; and Jaclynn K. Castle of Pippa Passes.

Laurel County: Breanna C. Reams of London.

Lawrence County: Tiffany S. Collier and Ethan T. Tackett of Louisa.

Leslie County: Rebecca A. Baker of Wooton.

Letcher County: Dalton R. Hammond, Chelsea D. Lucas and Courtney N. Wright of Jenkins; Amber M. Crawford of Mayking; MiKayla A. Bradley of Millstone; Callie N. Baker of Premium; Monica N. Webb of Thornton; and Brittany A. Day, Timothy A. Finn and Dustyn W. Reinstetle of Whitesburg.

Lewis County: Kyle A. Bloomfield of Vanceburg.

McCreary County: Cortney B. Dixon of Pine Knot.

Magoffin County: Shelby L. Lemaster of Falcon.

Martin County: Laura A. Kirk of Inez and Emily K. White of Pilgrim.

Morgan County: Christopher D. Leadford of West Liberty.

Perry County: Jordan T. Childers, Krista M. Grigsby, Matthew E. Logan and Nathan I. Pray of Hazard; Makynsi T. McIntyre of Jeff; and Brian D. Dunn of Vicco.

Scott County: Morgan Taylor Bussell and Ayla C. Rhinesmith of Georgetown.

Out of state: Christine Laura Johnston of Hamilton, Calif.; Russell G. Gordon of Duarte, Calif.; Shannon J. Howder of Vero Beach, Calif.; Dario A. Bennett of Parkville, Md.; Joshua M. Baryla of Allen Park, Mich.; Amari L. Eadie and Nickolas E. King of Farmington Hills, Mich.; Jonathan L. Song of Cottage Grove, Minn.; Matthew P. Cleary of Webster, N.Y.; Sylvia M. Griffith of South Point, Ohio; Lauren Alexa McTizic of Hanover, Pa.; Cortni N. Marker of Spring Hill, Tenn.; Brandon Lopez of Smyrna, Tenn.; Joshua Daniel Bowman of Grundy, Va.; Lillian G. Shell of Salem, Va.; Zachary D. Roberts of Delbarton, W.Va.; and Sarah N. Prince of Winfield, W.Va.

International: Misa Fujinuma of Nagoya, Japan; Mounia Sami of Casablanca, Morocco; Diego Blanco Reboredo of A Rua, Spain; and Pablo Casas Vicent of Benicasim, Spain.

Coleman College of Business

Pike County: Daisy F. Stanley of Elkhorn City; Lauren B. Bevins of Lick Creek; and Brianna L. Blackburn, Nicole Lynn Hall, Elias M. Little, Zane P. Maheu, Matthew A. Moore, Steve A. Mullins and Opal M. Musgrave of Pikeville.

Anderson County: Morgan N. Abner of Lawrenceburg.

Floyd County: Cody T. Bentley of Stanville.

Johnson County: Victoria D. Jude of River.

Laurel County: James F. Brooks of London.

Letcher County: Steven C. Newsom of Jenkins.

Madison County: Abigail M. Helwig of Richmond.

Perry County: Sarah J. Beverly of Vicco.

Out of state: Jared D. Gambrel of New Castle, Colo.; Donald M. Anderson of Kingsland, Ga.; Morgan L. Lantvit ofBolingbrook, Ill.; John A. Hopkins of Brandywine, Md.; Nathan Strait of Milford, Ohio; Jacob N. Freeze of Murfreesboro, Tenn.; Paulina Ruiz West of Bloomfield, Texas; Andrew J. Carkner of Ellensburg, Wash.; and Michael E. Atkinson of Charleston, W.Va.

International: Macarena Aldana Acuna of Buenos Aires, Argentina; Pedro Armando Rodrigues Azevedo of Porto Alegre, Brazil; David Antonio Azcunaga Flores of San Salvador, El Salvador; Marleen Pia Armbruster of Feiburg, Germany; and Nicolas Rodenbusch of Simmern, Germany.

Elliott School of Nursing

Pike County: Angelina C. Cantrell, Trymese C. Gray, Abigail L. Stafford and Sarah A. Thomas of Pikeville.

Floyd County: Kristin C. Moore of Minnie.

Out of state: Zachary D. Roberts of Delbarton, W.Va.

Patton College of Education

Pike County: Josi B. Estep of Ashcamp; Chelsey J. Potter of Belcher; Amber N. Stanley of Belfry; Joshua M. Thacker of Elkhorn City; Shalem J. Callaway of Mouthcard; Heather D. Addington, Olivia A. Adkins, Devin G. Clevinger, Ashley P. Howard, Abagale Little and Vonda L. Penley of Pikeville; Maecie L. Rollins of Pinsonfork; Erika L. Justice of Shelbiana; Brooke A. Branham and Cailee G. Marcum of Sidney; and Sarah E. Caudill of Virgie.

Floyd County: Chelsea N. Ord and Taylor B. Knott of McDowell; Cathryn E. Calhoun, Kevin A. Jones and Katheryn E. Porter of Prestonsburg.

Johnson County: Miranda P. McPeek of Vanlear.

Laurel County: Breanna C. Reams of London.

Leslie County: Rebecca A. Baker of Wooton.

Letcher County: Chelsea D. Lucas of Jenkins; and Dustyn W. Reinstetle of Whitesburg.

Magoffin County: Shelby L. Lemaster of Falcon.

Perry County: Makynsi T. McIntyre of Jeff.

Out of state: Lauren Alexa McTizic of Hanover, Pa.

International: Diego Blanco Reboredo of A Rua, Spain.

Staff Report

comments powered by Disqus